Masaż
Masażem nazywamy zabieg fizjoterapeutyczny polegający wykonywaniu przez masażystę określonych ruchów wywierających ucisk na tkanki w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.
Masaż hawajski Lomi Lomi
Lomi Lomi jest wspaniałym masażem o działaniu relaksującym, leczniczym i terapeutycznym charakteryzujący się dużą płynnością i harmonią ruchu. Wpływ masażu nie dotyczy tylko sfery fizycznej, ale i emocjonalnej. Masaż wyzwala pozytywną energię, która przyczynia się do ponownego odkrycia przez pacjenta radości i chęci do życia, a ponadto wnosi w jego świadomość wiele światła i miłości. Pacjent po masażu ma wrażenie lekkości, błogości, zadowolenia, spełnienia i postrzega siebie jako człowieka, przed którym świat stoi otworem i który nie lęka się żadnych zmian.
Lomi jest hawajskim słowem określającym masaż co oznacza „naciskać, ugniatać, pocierać”.
Masaż Ajurwedyski
Masaż ajurwedyjski to tradycyjny masaż pochodzący z Indii. Podstawą jego techniki jest ajurweda, staroindyjska nauka według której wszystkie żywe formy istnienia mają tzw. doshu, czyli mieszankę trzech energii: vata, pitta i kapha, podobne do naszych żywiołów:wody, ognia i ziemi.
Stosowane techniki to klepanie, ugniatanie i uciskanie. Intensywność i rodzaj masażu zależą od doshy pacjenta.
Masaż ajurwedyjski nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zalety
* wzmacnia system odpornościowy
* poprawia dotlenienie organizmu
* pozytywnie wpływa na koncentrację
* odżywia skórę, nadaje jej zdrowszy wygląd
* rozluźnia mięśnie
* dodaje energii, obniża poziom stresu
* pomaga pozbyć się toksyn z organizmu
* działa antydepresyjnie
Masaż tajski stóp
To akupresurowy masaż, skoncentrowany na podeszwach stóp, połączony z masażem palców stóp, kostek, łydek i ud. Wszystko to z użyciem olejowych ekstraktów. Idealny, by usunąć uczucie "ciężkich, zmęczonych nóg"jak i również w celu detoksykacji systemu immunologicznego i poprawy jakość snu. Bardzo popularny również dzięki swemu dobroczynnemu wpływowi na system krwionośny. Regularnie stosowany - zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, powodujących uszkodzenia układu krwionośnego.
Bańka chińska
Bańka chińska jest dobra nie tylko na brzuch i cellulit. Stosuje się ją również w celu likwidacji bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych. Bańka chińska ma wiele wspólnego z bańkami akupunkturowymi (leczniczymi), które stosuje się w medycynie ludowej w przypadku leczenia wielu dolegliwości.
Bańka chińska jest odmianą bańki próżniowej (zimnej), która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Masaż wykonuje się bańkami wykończonymi z gumy. Ich cechą charakterystyczną jest okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze. Technika masażu bańką chińską została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której bańki wykorzystywało się w celu leczenia grypy czy przeziębień.
Obecnie masaż bańką wykonuje się także w celu likwidacji bólów kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych, cellulitu czy zmniejszenia widoczności rozstępów.
Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii
- usuwanie cellulitu
- redukcja tłuszczu z brzucha
- zmniejszenie widoczności rozstępów
- wymodelowanie sylwetki
- trądzik
Na czym polega zabieg?
Przed przystąpieniem do masowania masażysta natłuszcza skórę oliwką, która ułatwia przesuwanie bańki. W klasycznym zestawie znajdują się 4 bańki różnej wielkości. Będą one użyte w zależności od tego, jaka część ciała będzie poddawana zabiegowi. Bańka aplikowana jest na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z niej powietrza. Podciśnienie, które wytwarza się w ten sposób w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie masażysta wykonuje na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych, które nie trwają dłużej niż 3 minuty (zazwyczaj do wystąpienia zasinienia). Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, a także rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.
Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu. Cena zależy od rodzaju zbiegu i waha się od 60 do 170 zł za godzinę masażu.
Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. Jeśli po takim masażu pojawią się dłuższe lub uporczywe bóle, weź gorący prysznic.
Przeciwwskazania do masaży
- gorączka nieznanego pochodzenia
- choroby nowotworowe i zakaźne
- padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
- stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby
- przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)
- hemofilia
- cera naczynkowa
- niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca
- miesiączka
- ciąża
- wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia)